Süzme Sayaç Nedir ? Nerelerde Kullanılır? İhtiyacınız Olan Sayacı Nasıl Seçeceksiniz?

Süzme enerji sayaçları fabrikalar, siteler, oteller, büyük iş merkezleri, yat limanları (marina) vb.. gibi tüketim noktalarının dağınık olduğu ve dahili tüketimlerin izlenmesi gereken yerlerde kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Küçük boyutları, yüksek ölçüm hassasiyetleri, değişik ihtiyaçlar için farklı modellerin bulunması, otomasyon sistemlerinden izlenebilir olmalarından dolayı tercih edilmektedirler.

Genel kullanım alanları:

İş merkezleri ve sitelerde; ana trafo / trafolara gelen bir veya birkaç elektrik faturasını, tüketicilerin tüketimlerine göre bölerek tahsil etmek,

Sanayi kuruluşları ve tekstil sektöründe üretim maliyeti çıkartmak ve makina tüketimlerini izlemek,

Makina üreticilerinde; makina panosuna koyarak tüketiciyi makina tüketimi konusunda bilgilendirmek.

Not: Süzme sayaçlar, Tedaş ölçümlerinin yapıldığı noktalarda kullanılamaz.


Süzme sayaca ihtiyacınız var ama uygun ürünü nasıl seçeceksiniz?1- Önce sayacın bağlanacağı yerdeki yükün 1 fazlı mı? 3 fazlı mı? olduğunu belirleyiniz.. Bu sayacın tipini belirleyecektir. (1 fazlı sayaç / 3 fazlı sayaç)2- Yük akımını kontrol ediniz. Eğer maksimum yük akımı 60-90A'ler civarında ise akım trafosuz direkt güç kablosuna bağlanan biri ürün kullanabilirsiniz. Eğer yük akımınız 90 den daha yüksek bir değerde ise harici bir akım trafosu üzerinden (x/5) bağlanan bir sayaca ihtiyacınız olacaktır.3- Sayacı nereye monte edeceğinizi belirleyiniz. Genellikle süzme sayaçlar pano içinde raya monte edilirler ancak isterseniz pano kapağına monte edilen ürünlerde mevcuttur. Ancak bu ürünler genellikle 3 fazlı ürünler olup, süzme sayaç özelliklerinin yanında enerji analizörü özellikleride içirir. Bu nedenle raya monte edilen ürünlere göre pano kapağına monte edilen ürünler daha pahalıdır.4- Sayacın ekran tipini belirleyiniz. sadece kWh (ve eğer ihtiyaç var ise kVArh) bilgisinin ekrandan izlenmesi isteniyor ise ekran analog veya dijital olabilir. Fakat 5. maddedeki gibi diğer elektriksel parametreleride ölçmek istiyorsanız bu durumda dijital bir ekrana ihtiyacınız olacaktır.5- Sayaçta istediğiniz özellikleri belirleyiniz. Genellikle süzme sayaçların kullanım amacı kWh olarak tüketimi takip etmektir. Ancak bazı özel durumlarda kVar olarak reaktif güç bilgiside istenebilir. Ayrıca akım, gerilim, anlık güçler (P,Q,S), gibi diğer ölçümleride görmek istiyorsanız bunları bir kenarıya not ediniz.6- Eğer alacağınız sayaç / sayaçları uzaktan bir otomasyon sisteminden izlemek istiyorsanız, otomasyon sisteminizin ihtiyacına uygun bir haberleşme tipi seçiniz. Süzme sayaçlarda genellikle kWh (ihtiyaç var ise kVAr) bilgisi pulse olarak bir pulse sayıcıya veya PLC ye girilir ancak bazı durumlarda kablolama ve işletme kolaylığı açısından RS485 iletişim portu üzerinden de veri okunması istenebilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Labels